Szukaj

Jak być lepszym Fryzjerem?

99% moich klientów ustala sobie cel na nowy rok: "Będę lepszym fryzjerem", albo "Będę lepszym szefem" czy "Będę najlepszym pracownikiem w firmie". Ok założenia fajne, nawet bym powiedział świetne ale jak osiągnąć ten cel? W internecie na pewno znajdziecie wiele metod osiągania celów ale ja chcę krótko tylko dodać: Zrób to racjonalnie


Idea jest prosta, Jeśli chcesz być LEPSZYM SOBĄ (szefem, pracownikiem, inwestorem, fryzjerem, udziałowcem itd.) to nie jest to cel! To rezultat procesu jaki musi się wydarzyć. W trackie procesu musisz zrealizować kilka ważnych zadań, przemian, akcji aby w efekcie stało się tak, jak założyłeś na początku. Co to oznacza w praktyce?


Na przykład aby stać się lepszym fryzjerem musisz się edukować, świat fryzjerstwa zmienia się szalenie i w tępie światła. Dlatego codziennie zmuś się do robienia czegoś co pozwoli Ci uzyskać założony cel nadrzędny, mam na myśli wielu małych rzeczy, które doprowadzą Cię do założonego rezultatu, a więc już wiemy, że cel nadrzędny składa się z wielu małych celów, jakie musisz zrealizować po drodze.


Wiadomym jest, że zdobywanie wiedzy, uczestniczenie w jakościowych szkoleniach jest drogie. Wiec np. zrób puszkę, skarbonkę i codziennie, zmuś się aby codziennie wrzucać do niego 10% wartości swojego dziennego przychodu. Ten mału cel pozwoli zrealizować ten wielki o wiele łatwiej.Metoda ta polega na stworzeniu nawyku działania małymi krokami do rzeczy dotychczas nieosiągalnych. Znam wielu stylistów i kolorystów, którzy marzą o wyjeździe na szkolenie do znanych akademii, nie tylko w polsce. Zawsze pojawia się problem ceny. No coż, dobra akademia i jakościowa wiedza kosztuje. W takich momentach najczęściej rezygnujesz z pomysłu.

Myślisz: Nie mam takiej kasy. Tak nie masz - ale nie masz jej teraz. Postaw sobie za cel, zbieranie, codziennie, skrupulatnie, niewielkich ilości gotówki przez 6 miesięcy a zobaczysz co będzie po tym okresie! Spełnisz swoje marzenie, pojedziesz na szkolenie o którym marzysz i możesz stać się lepszym fryzjerem. Czy to takie trudne?


Ten przykład to proste rozwiązanie ale niewieleu je stosuje. Może teraz zaczniesz?


Pamiętaj aby stać się lepszym fryzjerem, musisz stawiać sobie cele rozwojowe oparte na znanej metodzie SMART! CO to jest system celów SMART?

S - Szczegółowy

M- Mierzalny

A - Ambitny

R - Realistyczny

T - Terminowy

Ten system stał się bardzo powszechny i często stosowany ponieważ założone cele na podstawie tych pięciu kryteriów jest tduno podważyć. Jeżeli rzeczywiście spełnia on powyższe kryteria to zwiększają się szanse jego powodzenia. (Szczegółowo omawiam system wyznaczania celów przez system SMART na sowich szkoleniach, najbliższe będzie TU)


Wyznaczanie celów nie jest najbardziej istotne, najważniejsze jest zpalnowanie drogi do jego osiągnięcia

Dlatego nic nie warte są cele jak napisałem na samym początku.Są zbyt ogólne, nie posiadają terminu, planu ani nie są nawet mierzalne. Najważniejsze jest zaplanowanie drogi, tego co zbliży cię do osiągnięcia celu nadrzędnego a w rezultacie oznacza to proces, drogę do sukcesu. Wszystkie siły i cała uwaga powinna być skupiona na procesie osiągania celu a nie na samym jego wyznaczeniu.


WIększość ludzi myśli o celach w charakterze rezultatu, czyli to co będzie efektem, lub jak widzą efekt… ale co z procesem realizacji i dążenia do niego? Czas zaplanować jak być lepszym fryzjerem oraz natychmiast zacząć spisywać pierwsze działania w tym kierunku. Jak napisałem wyżej może to być zbieranie na profesjonalną edukację ale to możę być rownie dobrze co całkiem innego. Co? Ty powinieneś wiedzieć najlepiej. Do dzieła! Długopis i pisz!


Co musisz sprawdzić aby stać się Lepszym Fryzjerem? (Oczywiście specyfikę wybierasz sam/a_

1. Zapewnij sobie potrzebne informacje. Oznacza to nic innego jak zebranie konkretnych danych, wpisanie ich w notes kariery, zrobienie z tego szkicu realizacji planu oraz wszystkiego co niezbędne Ci będzie po drodze aby to osiągnąć.

2. Zaangażowanie ludzi. Czyli zastanów się czy do realizacji tego celu nie będzie ci potrzebna pomoc? Pamiętaj że Twój cel, nie oznacza, że masz być samotnym jeźdźcem. Może jest ktoś kto Ci w tym pomoże (tak jak np. teraz pomagam Ci to zrozumieć) kto nawet poradzi lub sprawi, że pewne rzeczy pójdą łatwiej. Z drugiej strony nie wiem jaka jest Twoja specjalizacja we fryzjerstwie ale może do osiągnięcia celu, potrzebujesz zbudowania zespołu? Nie wiem. Staram się jedynie otworzyć Ci umysł na ludzi!

3. Wysłuchanie w pierwszej kolejności członków zespołu. Czyli prowadząc salon, lub będąc jego członkiem, najpierw zapytaj ludzi z najbliższego otoczenia co sądzi o Twoim pomyśle/celu. Może oni Ci w tym jakoś pomogą. Łączy się to z pkt 2 ale jest ważne aby zacząć tutaj… w przysłowiowym "swoim podwórku". Przykładowo, jesteś fryzjerką w zespole ludzi i chcesz być lepszym fryzjerem w strzyżeniach męskich. Powiedz o tym swoim kolegom i koleżankom z salonu. Zapytaj ich o zdanie. Może właśnie się okaże, że ktoś z nich coś ciekawego Ci podpowie, a może ma jakieś z tym doświadczenia itd.

4. Modyfikuj własne przemyślenia w trakcie procesu realizacji celu. Oznacza to nic innego jak : Nigdy nie trzymaj się sztywno pierwotnie ustalonego planu działania. Może wymagać on poprawek. W końcu dążąc do celu, wiele może się wydarzyć na Twojej drodze i będzie ją trzeba skontrować, poprawić. To wcale nie oznacza, że cel się zmienił. Nawet nawigacja prowadząc Cię do celu, gdy wydarzy się coś po drodze, podaje możliwą zmianę trasy czy jej optymalizacje. Tak samo jest z Twoją drogą i procesem realizacji celu. Może właśnie stosując zasadę z pkt. 2 - Ludzie, poznasz kogoś na swojej drodze kto bardzo ułatwi ci lub tez utrudni proces realizacji celu? Nie wiemy tego, dlatego zawsze miej w głowie i notatkach miejsce na modyfikacje.

5. Porozumienie - to najtrudniejsza część. Jeżeli Twój cel może mieć wpływ na życie innych osób, lub związek z tym, (np. długotrwały wyjazd) warto najpierw porozumieć się z najbliższymi i zdobyć ich aprobatę i zgodę na taką zmianę. Gdy Twój cel spełnia kryteria założeń SMART i każdy jest gotów je przyjąć, masz największą sznasę na jego osiągnięcie.


Reasumując, nie skupiaj się zanadto na ustalaniu celu a raczej na jego osiąganiu aby stać się lepszym fryzjerem. Zaplanuj i DZIAŁAJ!


Temat jest bardzo obszerny dlatego omawiam go szczegółowo na szkoleniu - BUDOWANIE ZESPOŁU - bo tam planuje się najwięcej "bycia lepszymi fryzjerami", gdzie w grę wchodzi jeszcze aspekt: wizualizacji, spójności planowania, ram czasowych, szanowania czasu, priorytetów, zasobów oraz elastyczności. Tak więc zaciekwał Cię ten temat? Zainspirował do stawiania celów ale i planowania ich realizacji? Jeżeli tak - zapraszam na szkoelnia!


Najbliższe tu: KLIKNIJ

383 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie