Szukaj

Jak wynagradzać pracowników w salonie fryzjerskim?

Aktualizacja: 9 lut 2020

Zazwyczaj stosowane (i to chyba w większości przypadków) jest wynagrodzenie podstawowe plus prowizja . Wysokość podstawy nie może być niższa niż równowartość krajowej płacy minimalnej. Natomiast prowizja może być procentem wynikającym z wysokości podstawowego wynagrodzenia. Niekiedy stosuje się sposób, w którym przy niższej podstawie zwiększa się procent od ceny netto usługi. Z kolei w sytuacji relatywnie wysokiej podstawy, prowizja ma niższe wartości.

Fryzjer zatrudniony w oparciu o ten system, może zwiększyć swoje zarobki również dzięki sprzedaży kosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji w domu. W tym przypadku wykorzystuje się wynagrodzenie prowizyjne uwarunkowane ceną produktu.

Stosuje się również tak zwane progi prowizyjne, polegające na otrzymaniu określonej prowizji po przekroczeniu określonego progu. Przykładowo, fryzjer który wygenerował minimalny obrót 5 000 zł otrzyma prowizję 5 %, natomiast kiedy osiągnie 10 000 zł obrotu, otrzyma prowizję 15%. Czyli po przekroczeniu danych progów wzrasta prowizja.

System prowizyjny może występować samodzielnie, jednak najlepiej sprawdzi się, gdy fryzjer posiada duże grono stałych klientów.

Prowizja posiada ważną rolę, ponieważ motywuje pracowników do dawania z siebie więcej. Dzięki niej pracownicy posiadają wpływ na wynagrodzenie. W tym celu mogą zaproponować klientom droższą lub dodatkową usługę oraz nakłonić do zakupu odpowiednich produktów, dostępnych w salonie. Taki system może ponadto mobilizować do zdobywania nowych klientów.Bazując na powyższym - czyli klasyce chcę jedynie dodać, iż ten system nie jest niczym nadzwyczajnym i co gorsza, w wileu przypadkach moich klientów nie jest transparentny.


Przedstawiam nowatorski, mój autorski system wynagrodzeń w dziale usług fryzejrskich. Oczywiście łatwo jest go zaadoptować do wszystkich innych branż usługowych ponieważ jest bardzo transparentny i oparty na prostocie.

Polega on przede wszystkim na jasności sytuacji oraz pełnej transparentności tak, aby każdy - zarówno właściciel jak i pracownik dokładnie wiedzieli z czego wynika dana płaca i co ma na nią wpływ. Nazywam ją system 50/50 lub potocznie Fifty-Fifty, czyli partnersko i transparentnie dzielimy się po równo. System działa bardzo prosto i polega przede wszystkm na:


1. Jasnym zrozumieniu systemu kosztów materiałowych

2. Klarownym wyliczeniu "roboczo-godziny"

3. Uczciwym podziale pokrycia kosztów - pracownika / pracodawcy

4. 100% wpływu pracownika na koszty materiałowe oraz partnerskie traktowanie w wypracowanych zyskach

5. Świadomość "wynagrodzenia" i jasność kwot - co z czego wynika.


Taki system całkowicie eliminuje niejasności oraz wątpliwości w głowach pracowników. Zrozumienie co z czego wynika sprawia, że skończą się pytania o podwyżki, dlaczego tak a nie inaczej… itp. Przecież te wszystkie pytania biorą się tylko i wyłącznie z niewiedzy oraz braku zrozumienia systemu płac w Twojej firmie.


Przede wszystkim system ten bazuje na ZYSKU a nie na obrocie! Podstawowy i najczęstszy błąd to traktowanie obrotu jako zysku. Niestety tak nie jest i większość pracowników traktuje obrót jako zysk… i z niego naliczaną prowizję. Jakie to niesie za sobą błędy?


Podam tylko 4 podstawowe:

1. Naliczasz prowizję od podatku VAT który jest w obrocie

2. Naliczasz prowizję od kosztów materiałowych które są w usłudze

3. Nie uczysz pracownika kreatywności w zarządzaniu kosztami, a przede wszystkim jak można zwiększyć tym samym jego wynagrodzenie!

4. Nie pokazujesz partnerstwa we współpracy i wspólnego celu jakim jest ZYSK firmy - którym to firma się dzieli ze wszystkimi! Firma to Wy a nie Szef czy szefowa! (cały rozdizał jest temu poświęcony w jednej z moich książek - kupisz TUTAJ)


To staromodne i ogólnikowe podejście prowizji od obrotu nie pomaga w niczym! Ani Tobie, ani Twojej firmie ani praconikowi. Nie buduje też lojalności pracownika do firmy, gdy nie rozumie co z czego wynika!Pokazując obliczenia - pokazujesz pracownikowi transparentnie ile wynoszą podatki, ile wynoszą koszty materiałowe z danej usługi itp. Dopiero gdy pozostaje kwota, która klasyfikuje się do zysku, możesz zaproponować 50% z tej właśnie kwoty. To uczciwe podejście. Połowa dla Ciebie jako dla szefa, który ma swoje koszty a druga połowa dla współpracownika - czyli siły wykonawczej, która otrzymuje połowę zysku i pokrywa tylko swoje koszty (musi je znać - wszystkie). Okazuje się, że po wprowadzeniu tego systemu zespoły zaczynają się rozwijać a pracodawcy nie mają już więcej problemów z wynagrodzeniami! Chcesz poznać szczegóły tego systemu - zapraszam Cię do współpracy i szkolenia ANALIZA FINANSOWA - na nim omawiam między innymi ten system krok po kroku.


Jakie profity wynikają z tego transparentnego systemu?

1. Buduje to partnerstwo w firmie i niweluje niedomówienia oraz domysły,

2. Pozwala pracownikowi samemu decydować o kosztach - często zaczyna sam na nich oszczędzać bo wie, że w tedy więcej zostanie do podziału!

3. Masz więcej czasu - nie zajmujesz się drobiazgowymi obliczeniami.Gotowy kalkulator dostaniesz ode mnie!

4. Motywuje pracowników do lepszego działania

5. Każdy czuje się częścią firmy. Kazdy ma wpływ na zysk. Nie ma pracowników! Są współpracownicy!

6. Pomaga budować kreatywność w zespole oraz partnerstwo i samokontrolę

7. Pracownicy sami proponują zmiany w oszczędnościach i cięciach kosztów bo im to się opłaca!


Ten system wynagrodzeń jest nowatorski, klarowny, promujący partnerstwo w biznesie, motywujący i jednoczący zespół, dlatego wprowadzam go u wszystkich moich klientów!

Chcesz wprowadzić system wynagrodzeń 50/50 - zapraszam Cię na moje szkolenia oraz zachecam do współpracy strategicznej w rozwoju Twojego salonu!


Jeżeli chcesz skorzystać tylko ze szkolenia o stworzeniu tego systemu wynagrodzenia u Ciebie w salonie - skontaktuj się zemną! Przeprowadzę z Tobą indywidualne szkolenie online oraz wyślę wszystkie niezbędne materiały. Czas to 3h - Cena 300 pln. - REZERWUJĘ

1,133 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie