Szukaj

Klienci... Millenials, czyli pokolenie Y

Klient z pokolenia Y – wyzwanie przed branżą fryzjerską!


W świecie biznesu trwa właśnie poważna rewolucja. Wszystkie firmy — duże i małe — prześcigają się w wykorzystywaniu możliwości, jakie stwarza nowoczesna technologia.

Dlaczego? Dlatego, że przedstawiciele pokolenia Millenials tworzą nową grupę klientów — doskonale obeznanych z nowoczesną techniką. Świadomi dostępnych możliwości, domagają się łatwej, szybkiej i spójnej obsługi bez względu na to, w jaki sposób kontaktują się z firmą. Takie są obecnie realia rynku i wszystkie firmy muszą je zaakceptować.


Pokolenie Y to ludzie urodzeni pod koniec XX wieku (w Polsce przyjmuje się lata 1980-2000), stąd ich inna nazwa „milenialsi”. Przypisuje im się przede wszystkim przywiązanie do technologii cyfrowych bazujących na Internecie i mediach społecznościowych oraz nowych mediów, ale zdaniem socjologów, mają także inne charakterystyczne cechy, które wyróżniają ich na tle starszych generacji. Są pokoleniem, które zyskało największą uwagę marketingową. Wychowali się w realiach wolnego rynku i mają wielu znajomych za granicą. Są dobrze wykształceni i mają wysokie poczucie własnej wartości. Ważniejsze są dla nich komfort życia i nowe doświadczenia, niż kariera zawodowa i status majątkowy. Jakie znaczenie ma pokolenie Y dla rynku fryzjerskiego w Polsce? Wg mnie, wymusi daleko idące zmiany w formie komunikacji, przedstawiania ofert czy nawet budowania cennika Twojego salonu.Czym charakteryzuje się pokolenie Millenials czego będą oczekiwać od nowoczesnych "zakładów" fryzjerskich?


Millennials są tolerancyjni wobec różnic, mają tendencję do ufności, domagają się prostych i intuicyjnych form kontaktu. Jest to najliczniejsza grupa w historii. Szacuje się, że już od 2017 roku pokolenie to  będzie przynosić firmom większe dochody niż jakiekolwiek pokolenie do tej pory.

To nowe pokolenie klientów oczekuje, że firmy będą w stanie zaspokoić nawet najbardziej wygórowane potrzeby i oczekiwania takie jak:


– Wygoda i elastyczność: Millenials dorastali w technologii mobilnej i oczekują, że będą mogli z niej korzystać w każdym aspekcie życia. Chcą mieć możliwość robienia rezerwacji online, korzystania z mediów społecznościowych w trakcie trwania usługi fryzjerskiej, czatowania ze znajomymi czy płacenia za produkty w Twoim salonie - online. Wygoda urządzenia mobilnego jest najważniejsza dla tej grupy. Miej to na uwadze.


– Personalizacja: Aby zadowolić pokolenie Millenials, salony fryzjerskie muszą zapewnić bezproblemowe zakupy niezależnie czy jest to sklep internetowy, czy  stacjonarny. Millenials szukają fryzjerów doradców, którzy rozumieją ich preferencje, są w stanie doradzić im w wyborze oraz zaspokoić konkretne potrzeby. Często oczekują też wsparcia, właśnie cyfrowego.


– Doświadczenia w mediach społecznościowych: Urządzenia mobilne i technologia są integralną częścią życia pokolenia Millenials. Ważna jest dla nich także interakcja społeczna – wykorzystują media społecznościowe, publikując zdjęcia swoich miejsc pobytu, spędzanego czasu i zakupów, oferując tym samym sprzedawcom natychmiastową informację zwrotną, dzieląc się swoimi doświadczeniami z innymi. Wykorzystaj to także w Swoim salonie!

Ta grupa młodych ludzi nie zwraca się do mediów społecznościowych tylko po to, aby dzielić się swoim doświadczeniem, ale także i zaangażowaniem. Firmy takie jak Twoja, mogą wykorzystać generowaną przez nich zawartość fotografii i hashtagów do tworzenia marketingu szeptanego i przyciągania szerszej publiczności oraz to Tworzenia Twojego wizerunku w danej grupie społecznej.


– Zrozumienie wyzwań: Przedstawiciele pokolenia Millenials doskonale wiedzą, czego chcą, i mają wysokie — a nawet bardzo wysokie — wymagania. Aktywnie kierują swoim życiem prywatnym i domagają się tego samego w życiu zawodowym. Dlatego nie zadowalją ich salony fryzjerskie ze "średniej" półki, oreujące "średnie" usługi wykonane na"średnich" kosmetykach. Są świadomi świata oraz są zazwyczaj fanami marek niszowych lub tzw "Fancy." Niestety nie zadowoli ich "masówka" Millenials są stale aktywni i dostępni w sieci, a także sprawnie i chętnie korzystają z nieustannie zmieniającego się arsenału narzędzi — od telefonów komórkowych po sieci społecznościowe. W kontaktach handlowych również oczekują, że wszystkie kanały kontaktu będą działały tak samo sprawnie — bez żadnych wyjątków i wymówek.


Oni są przyszłością, oni są Twoim potencjalnym klientem. Jeżeli chcesz ich mieć jako swoich klientów, musisz za nimi nadążyć. Zaoferować właśnie to wszystko czego potrzebują, a zapłacą za to dobrze. Lubią to.


Salon, który nie idzie z duchem czasu, wysyła mocny sygnał, że nie szanuje swoich klientów. Z drugiej strony Salony Fryzjerskie spełniające oczekiwania klientów, mogą odnieść ogromny sukces. Wymaga to jednak zastosowania spójnych i zintegrowanych rozwiązań upraszczających pracę obsługi klienta. Uzyskany w ten sposób pełny obraz sytuacji pozwala lepiej obsługiwać klientów, a także rozpoznawać nowe możliwości podtrzymywania, rozwijania czy nawet naprawiania dotychczasowych relacji.

Wszystko to ma realny i wymierny wpływ na przychody i zyski firmy. Muszą się więc one nauczyć jak funkcjonować w nowych realiach — i to szybko, w przeciwnym razie grożą im poważne konsekwencje. Niestety, gdy widzę fryzjera/kę, która nie umie przeczytać posta do końca, lub rozwinąć treści (a nie daj Boże otworzyć Wydarzenia na Fejsie i zapoznać się ze szczegółami) nie wróżę jej wspaniałej przyszłości.


Millenials bez zahamowań obwieszczają wszystkim swoje niezadowolenie z usług czy produktów na wielu różnych platformach społecznościowych. Na szczęście działa to również w drugą stronę — osoby z tego pokolenia nie szczędzą też pochwał, jeśli Salon potrafi skutecznie zaspokoić ich potrzeby - głównie w obsłudze. To właśnie to pokolenie spopularyzowało publiczne recenzje. Oczekiwania będą stale rosły. Każde kolejne pokolenie będzie rozwijać najlepsze pomysły poprzedniego i bez wahania odrzucać rzeczy przestarzałe. Realia rynku są nieubłagane — klienci domagają się i będą się domagać najnowszych i najlepszych rozwiązań. Masz je w salonie?Jak zdobyć serce Millenialsa?


Po pierwsze social media


Komunikacja reklamowa powinna być oparta głównie na przekazie wizualnym online oraz kierowana zwłaszcza do serwisów społecznościowych. Millenialsi korzystają w pierwszej kolejności z Facebooka, Instagrama i Snapchata, ale nie należy zapominać też o Tinderze, Twitch’u, YouTubie czy Spotify. Tradycyjne media, takie jak tv, radio i prasa powinniśmy pozostawić jedynie jako tło.

Komunikacja marketingowa powinna być wiarygodna – szczerze oddawać cechy usług czy produktów i wskazywać na ich wartość. Koloryzowanie ofert nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, a w tym przypadku szczególnie. Pokolenie Y to smart konsumenci, którzy przed zakupem robią wnikliwy research w Internecie, pozwalający podjąć im decyzję. Aż 94% wyraża w sieci zarówno swoje pozytywne, jak i negatywne opinie związane z zakupami. Warto więc zadbać o rekomendacje, które jak wiadomo są potężną dźwignią sprzedaży.


Zaoferuj coś w zamian


Ciekawym sposobem na zaangażowanie klientów w życie marki są konkursy. Najbardziej atrakcyjne to te, które nawiązują do pasji. Jeśli konkurs angażuje millenialsów do pokazania tego, w czym są najlepsi, np. taniec, kręcenie filmów, jazda na longboardzie, itd. wystarczy to połączyć z artystyczną sferą fryzjerstwa. ono przecież też jest COOOOL. Millenialsi chętnie pochwalą się tymi umiejętnościami w sieciach społecznościowych i będą udostępniać swoje treści. Kluczową kwestią jest trafienie w ich zainteresowania. Jeśli wymaga się od nich zaangażowania, czasu i kreatywności, to nagroda w konkursie – zarówno materialna, jak i emocjonalna powinna być odpowiednio wysoka.


Szczerość przede wszystkim


Warto zapamiętać hasło, które trafnie odzwierciedla sposób życia pokolenia Y: „Make it social, make it personal!”. Po pierwsze, stała obecność w social mediach, które są naturalnym środowiskiem millenialsów. Należy w nich uwzględnić dialog, ekspresową reakcje na komentarze, zaskakujący i niestandardowy, ale prosty przekaz reklamowy. Po drugie, należy traktować każdego klienta z tej generacji jako indywiduum, zwracać się personalnie a być może i pozwolić mu współtworzyć Twój Salon, usługi i historię Twojej marki. A co najważniejsze, należy być wiarygodnym. Wówczas zdobędziesz zaufanie nie tylko millenialsów, ale wszystkich konsumentów.To co? Czas pomyśleć jak stanąć na wysokości zadania, otworzyć oczy na przyszłość i już dzisiaj adoptować swój binzes fryzjerski do wymogów nadchodzących czasów. To będzie główny temat szkoleń w roku 2020 oraz współpracy z klientami indywidualnymi, którzy razem ze mną strategicznie budują swoje Salony przyszłości! Napisz komentarz jeżeli cię to zainteresowało.


63 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie