Szukaj

MARKA - co to jest takiego we fryzjerstwie?


Większość ludzi kojarzy słowo „marka” z logo, ale marka to słowo, którego używamy, aby opisać, co czyni produkt lub usługę wyjątkową. Nie spotykałem się do tej pory z pojęciem budowania marki we fryzjerstwie a przecież robicie to na co dzień!


Branding, czyli budowanie świadomości Twojej marki, jest siłą napędową Twojej firmy. To uczucie, które konsumenci odczuwają, gdy myślą o Twojej firmie, a ostatecznie o tym, jak Twoja firma jest postrzegana. Jak widzą Ciebie i Twój salon jako Brand - markę.

Dlatego tak często zwracam uwagę na nazwy jakie kreują Twoją markę. Czy nazwa SALON U ZOSI (z całym szacunkiem dla Zosi) budzi zaufanie oraz ma znamiona tworzenia marki XXI wieku? Każda marka która powstawała, nawet ta największa - kiedyś była niczym. Dzisiaj może być znaną "marką". Dlaczego więc na starcie dyskwalifikować możliwość prezentowania siebie jako kogoś poważnego na miarę czasów?


Branding jest Twoją przewagą konkurencyjną i nie sądzę, aby wystarczająco dużo ludzi zdało sobie z tego sprawę. Ponad połowa moich klinetów, gdy mówię o brandingu ich salonu fryzjerskiego, robi duże oczy! Czas abyś Ty teraz zdał sobie z tego sprawę. Oczywiście czym innym jest budowanie brandingu salonu fryzjerskiego pod nazwą uniwersalną a czym innym budowanie brangingu salonu fryzjerskiego opatrzonego nazwiskiem. Ta druga forma jest trudniejsza co do zasady budowania zespołu oddanego danej marce. Ale to temat na innego bloga.


Dlaczego salony fryzjerskie nie radzą sobie z budowaniem brandingu i najczęsciej mnie prosza o pomoc? Tutaj przytocze kilka podstaw jakie najczęściej występują w pracy z klientem:


1. Nieautentyczność

Przestań być wszystkim dla wszystkich. Firmy błędnie przez cały czas robią to w swoich informacjach marketingowych. Chce wszystkich zadowolić. Tak się nie da! Po prostu wiedz, kim jesteś, co robisz najlepiej i realizuj to, kim jesteś. Bądź wierny temu. Nie patrz na konkurencję i staraj się ich powielać. Często w sesjach z klientami odnajdujemy tak wsaniałe umiejętności, które stają się silną stroną ich brandu i to jest właśnie to!


2. Utrata kontaktu z klientami

Twoja marka istnieje tylko w umysłach i sercach Twoich klientów. Aby odpowiednio zarządzać, potrzebujesz stałego impulsu na zmieniające się potrzeby klienta.

Bardzo mało salonów fryzjerskich prowadzi statystyki klinetów o ile w ogóle. Podstawowy błąd. Jeżeli nie wiesz klim jest Twój klinet, ile ma lat, jaka jest mediana wieku klienta, dlaczego nie wraca, dlaczego powraca, jak daleko mieszka od Ciebie i wiele wile innych waznych czynników jest omijanych, które pozwalają ukierunkować Twoje usługi na konkretnego klineta. A to on daje Ci cały przychód. Prawda pareto ma tutaj zastosowanie - 80% Twoich klientów uwielbia Twoje unikatowe usługi ale to 20% Twoich usług robi 80% obrotu. Jak to wykrzystać i przekuć w pozytyw Twojego salonu? Być moze pewne usługi które wykonujesz nie są wcale rentowne, nie są ciekawe i nie mają za bardzo wzięcia... więc po co je w ogóle robić? Dla 2 czy 3 klientów w tygodniu? Przestań wszystkich uszczęśliwiać i skup się na tym co daje Ci kasę i radość pracy - tylko dobrze zanalizuj co to jest.


3. Będąc wewnętrznie sprzecznym

Niewłaściwe wprowadzenie marki zaczyna się od… tego jak ty chcesz ja widzieć a nie Twoi klienci! Dlatego tak ważne jest zbudowanie kultury firmy kierującej się ujednolicającymi wartościami. Każdy członek zespołu powinien być entuzjastycznie nastawiony do wartości swojej firmy, ponieważ jest ambasadorem marki. To jest sedno dostosowania marki.

Brak wyrównania marki prowadzi do ... posiadania chaotycznej architektury marki

Kiedy Twoja firma nie ma struktury marki (jest to podstawa Twojej firmy), jej architektura staje się zawiła i myląca. Nie masz jasnych komunikatów, a zdezorientowany klient pod koniec dnia nic nie kupuje.


4. Brak możliwości wizualnego połączenia Twojej marki z konsumentem

Innym produktem ubocznym chaotycznej architektury marki jest ogólny rozdźwięk między marką a konsumentem… wizualnie. niestety ale jak widę niektóre wrzuty "reklamujące" na Fejsa to zbiera mi się na wymioty! Identyfikacja wizualna Twojej firmy powinna łączyć Twój Salon Fryzjerski (markę) z doświadczeniem Twojego klienta, jaki otrzymuje podczas wizyty. Dlatego właśnie brak autentyczności, utrata kontaktu z klientami, bycie wewnętrznie błędnym, brak wyrównania marki prowadzi do ostatecznego błędu i totalnego fiaska... pracy nudnej i bezwartościowej mentalnie.


5. Nudny produkt lub oklepany produkt bez duszy.

Niestety w dobie wielu marek "no name"oraz niskich udżetowych marek jakie zasypują polski rynek Twój salon powinien wyrózniać się narzędziem na jakim pracuje. To także pozwala wznieść Twoją markę na wyżyny. To tak jak chodzisz do dentysty, odwiedzasz mechanika samochodowego czy zatrudniasz drwala. Jezeli pracują oni na dobrych anrzędziach automatycznie buduje to ich markę oraz podnośi wiarygodnośc w tobie jako klineta. To samo widzi klinet odiwedzający Twój salon. Jeżeli Towje narzędzia są uniktowe, profesjonalne i wysokiej jakości,automatycznie podnosi to range Ciebie i Twojej marki jako salonu. Dla przykładu - wyobraź sobie najlepszego fryzjera który pracuje na taniej, budżetowej marce, która jest wszędzie nawet u "Pani Krysi w piwnicy",na marce której jest zatrzęsienie na rynku i nie wzbudza ona żadnych emocji a teraz wyobraź sobie że ten sam fryzjer pracuje na marce z wysokiej półki (wcale niemusi być droga ani droższa od tej poprzedniej) która dla przykładu jest trendy (np. wegańska) i posiada wyjątkowość.

Widzisz różnicę? Narzędzie także określa Ciebie i markę Twojego salonu.


I właśnie w tym przypadku mój zespół i ja możemy pomóc. Po konsultacjach i godzinach współpracy z niewiarygodnymi markami, stworzyliśmy system, który przeniesie Twoją markę do stylu życia, który wizualnie wywołuje emocjonalne połączenie między Twoim konsumentem a produktem/usługą Twojego salonu.


Na tapetę tego bloga zamieściłem zdjęcie z kilkoma markami na kurtce... dlaczego jak myślisz? Napisz w komentarzu - jetem ciekaw Twoich przemyśleń!


Ze względu na popularne zapotrzebowanie ... otworzyłem dodatkowe 5 miejsc, aby kolejna szczęśliwa firma mogła współpracować ze mną w sprawie tworzenia Twojego Brandingu!

Koszt całkowity to 1500 pln. Zobacz różnicę!

67 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie