Szukaj

OZNACZENIA NA KOSMETYKACH

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że przepisy dotyczące kosmetyków są identyczne we wszystkich krajach Unii Europejskiej, co pozwala na zapewnienie jednakowego poziomu bezpieczeństwa kosmetyków na terytorium całej UE, a także na swobodną wymianę towarów.

Na opakowaniu musi się znaleźć termin trwałości produktu. Najczęściej producent umieszcza na opakowaniu symbol otwartego słoiczka gdy termin ten przekracza okres 30 miesięcy - w takim wypadku nie zamieszcza się terminu przydatności a jedynie jak długo można go stosować po otwarciu.

W przypadku jak obrazku wyżej jest to 12(M) miesięcy

UWAGA - kontrolerzy bardzo często wykorzystują niewiedzę w tym temacie i nękają fryzjerów twierdząc że “na Pani produktach nie ma daty przydatności” .. nie dawajcie się nabić w butelkę a co gorsza przyjąć jakąś karę! NIe ma takiego obowiązku jeżeli jest takie oznaczenie na produkcie.

Kolejny ważny element który oznacza, że do kosmetyku dołączona jest ulotka lub instrukcja a w niej umieszczone są dodatkowe, ważne informacje. Symbol stosowany jest najczęściej, gdy na opakowaniach wewnętrznym i zewnętrznym brakuje miejsca na zamieszczenie wszystkich istotnych informacji. Umieszczenie tego symbolu jest obowiązkowe jeśli na dołączonej ulotce znajdują się informacje, które nie mieszczą się na opakowaniu, a są obowiązkowe 

UWAGA - często kontrolerzy czepiają się że “na produktach nie ma polskiego opisu!” No i znowu, nie dajcie się wrobić w takie numery. Nie ma i nie będzie (po to jest ten symbol)  i to jest zgodne z prawem - jest dołączona ulotka lub książeczka do produktu gdzie JEST POLSKI OPIS i to spełnia wymogi ustawy! Oznacza to, że uznaje się taki produkt, tak jakby miał opis na opakowaniu. 

Kolejna ważna sprawa. Firmy chwalą się że ich kosmetyki “nie są testowane na zwierzętach” - żadna łaska! W obowiązujących przepisach istnieje c a ł k o w i t y zakaz testowania kosmetyków oraz składników kosmetyków na zwierzętach, a także wprowadza do obrotu kosmetyków zawierających substancje testowane na zwierzętach przez danego producenta. 

Ciekawostka - Symbol obowiązkowy na opakowaniach aerozoli, występuje nie tylko na kosmetykach. Znak stosowany w naszej branży na lakierach do włosów i pojemnikach pod ciśnieniem. Oznacza całkowitą pojemność opakowania podaną w mililitrach. 

UWAGA - jest to oznaczenie pojemności butelki a nie zawartości produktu. Kupujesz np. lakier 750ml, sprawdź czy jest to pojemność butelki czy zwartość samego lakieru w środku. Najczęściej jest obok podana liczba np 500 - co onacza, że butelka ma pojemność 750ml ale samego lakieru wewnątrz jest tylko 500ml. Bardzo częsty chwyt stosowany przez firmy koncernowe.

Chcesz się dowiedzieć więcej ciekawych i ważnych dla Ciebie rzeczy z punktu widzenia biznesu w salonie? Zapraszam na szkolenia oraz warsztaty indywidualne!

Dariusz BC (Biznes Coach) polskiego fryzjera!

11 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie