Szukaj

Planuj nowy rok z pokorą

Nowy rok, wszyscy, nawet Ci co mają mega kaca, robią plany w swoich głowach. Zastanawiają się na tym, co może, co chcieli by, czego by nie chcieli… często się wręcz zamartwiają przyszłością. Dla jednych to cudny czas otwarcia nowej księgi i zapisania jej wnioskami ze starego roku dla innych to moment w którym mówią sobie: Teraz to będzie to!

Większość marzy aby w końcu osiągnąć wolność finansową, czyli taką ilość pieniędzy zarabianych miesięcznie, która sprawi, że nie będziesz musiał martwić się o podstawowe sprawy egzystencjalne, używał rzeczy markowych i wysokiej jakości oraz, że stać Cię będzie na dwa samochody dobrej marki oraz dwa razy w roku wakacje dla całej rodziny. To jest według większości jest wolność finansowa, w kilku zdaniach. Nie wspominając o wystarczającej ilości czasu na swoje hobby. No dobrze ale konkretnie to co to będzie/


Tak naprawdę wcale nie jest łatwo to sprecyzować, ale ufam, że Ci się udało. Mając świadomość finału tej drogi i chęci osiągnięcia sukcesu w danej dziedzinie, dopiero teraz pomału zdajemy sobie sprawę z czasu, jaki jest konieczny mniej więcej do poświęcenia. Droga, jaką będziesz zmierzać, nigdy nie będzie do końca jasna i sprecyzowana, ponieważ będą ją modyfikowały czynniki zewnętrzne, jak polityka, gospodarka, trendy, oraz wiele innych niezależnych od Ciebie czynników. Tutaj najważniejszą rolę będzie odgrywało to, jak Ty będziesz reagować na otaczające Cię zmiany. Jak te zmiany będą wpływały na Twoje decyzje oraz czy nie zdemotywują Cię skutecznie? Wierz mi, taki jest ich cel.


„Znać drogę, a podążać nią — to dwie różne rzeczy” /Morfeusz, Matrix/


Tak, to prawda. Zastanów się nad tym, jak bardzo przygotujesz się do drogi po sukces w tym roku, bo będzie ona wyboista i trudna. Lepiej tak załóż. Podczas tej drogi nastaw się na wiele sytuacji, w których wydawać by się mogło, że sukces został już osiągnięty, będziesz mieć czas i wrażenie, że to już jest ten moment, jednak uświadom sobie jedną rzecz — sukces pewny, który jest już długodystansowy, to taki, który trwa bez przeszkód minimum dwa lata. Sukcesem finansowym ciężko jest określić jednorazowy zastrzyk gotówki w większej kwocie. To taki sukces, który trwa kilka lat, i nic mu nie zagraża.


Nie mam na myśli tak jasnego celu jak zdobycie góry — bo wiadomo, że jak już tam dotrzesz, sukces został osiągnięty. Koniec. Mam na myśli cele, które w swojej istocie są długofalowe.


Znowu wrócę do wolności finansowej.


Cel — sukces — jak to zmierzyć? No właśnie, i tutaj pojawia się odpowiedź.


Daj sobie czas, aby Twój sukces się utwierdził — poprzez taką sumę na koncie lub taką inwesty- cję, która daje długofalowe efekty. Dopiero wtedy możesz powiedzieć, że w tej dziedzinie osiągnąłeś sukces. Jedno jest pewne — musisz zdać sobie sprawę z tego, że żaden sukces finansowy nie jest wieczny, wszystko może się wydarzyć. W ciągu jednej godziny możesz stracić krocie, a w ciągu kilku minut możesz zarobić jeszcze więcej, tak więc pamiętaj o tym, abyś zawsze czuwał.


Kiedy masz już cel oraz naszkicowaną małą trasę do celu, od razu pojawi się zwątpienie. Może nie tego samego dnia, ale na pewno w pierwszych kilku dniach lub po pierwszych problemach. Od razu zacznij je nazywać wyzwaniami, a nie problemami, wtedy o wiele szybciej dotrzesz do celu, mniej się denerwując. Automatycznie po podjęciu decyzji poczujesz euforię i satysfakcję, że dorastasz do tego prawdziwie postanowionego wyzwania, jakim jest Twój cel — Twój sukces, a potem bardzo szybko pojawi się strach, który paraliżuje, i od razu nasuwa zwątpienie — Twój i Twojego celu wróg numer 1.


Najważniejsze to stawiać sobie bardzo duże cele. Po co? Bo duże cele szybciej pozwolą zrealizować Ci te malutkie. Jak ustalisz sobie tylko malutkie, to duży cel nigdy nie będzie osiągnięty lub w ogóle go sobie nie ustanowisz. Twój sukces będzie marny, niesatysfakcjonujący.


Szybko zorientujesz się, jak cele małe same kreują konkretne, następne, większe i większe i coraz to większe. Bardzo ważne jest zapisywanie poczynionych kroków i osiągnięć oraz tego, ile razy się cofnąłeś. Ile razy ktoś czy coś nie pomogło Ci w posuwaniu się naprzód. To bardzo często przytaczane powiedzenie, że większość ludzi rezygnuje na krok od totalnego sukcesu. To prawda, sam przeżyłem kilka takich sytuacji, na szczęście potrafiłem je przetrwać i dopiąć swego. Dopie- ro wtedy zrozumiałem, jak to dobrze, że wytrwałem. Po osiągnięciu tego, co założyłem, nawet małego kroku do przodu, przychodzi relaks i satysfakcja i myśl: „A jeszcze wczoraj chciałem zrezygnować”.


Oczywiście zaraz po tym doznasz silnej potrzeby rozwoju i wyznaczenia nowych celów większych, bardziej spektakularnych. I to jest dobry moment, aby utwierdzić się w kolejnym działaniu, ponieważ każdy sukces przynosi także problemy. A stare dobre powiedzenie mówi… nie piszesz, nie pamiętasz.


Oznacza to nic innego jak zapisanie na papierze, notatniku, gdziekolwiek swoich celów na nowy rok. Nie zapiszesz - to oznacza ,że ich nie ma. Dlaczego tak mówię? Bo w głowie Twoje cele nie sa materialne. Jak zapiszesz to bardzo je skonkretyzujesz.


Gdy uda Ci się zapisać chociaż kilka z nich, zrób miejsce i postaraj się opisać je jak najbardziej szczegółowo. Rozwiń swoje myśli. Zacznij Tworzyć ogólny plan. Dalej pójdzie już łatwiej. Najgorzej jest w momencie kiedy dojdziesz do… daty! Zapisanie daty jako deadline to najtrudniejszy moment bo z tego będziesz musiał się sam przed sobą rozliczyć. Zapisz to i dalej działaj przez cały rok, zaglądając do swojego notatnika. Zbliżaj się to celu i dalej zapisuj wszelkie postępy. Ufam że terminy jakie założysz będą realne i wszystko o siągniesz szybciej.


Podchodź do planów pokorą. nie zakłądaj górnolotnych celów w zasadzie nie do zrealizowania. Niech będą trudne, bardzo trudne ale nie fantazjuj bo to nie ma sensu. Życzę Ci powodzenia i realizacji 100% założonych celów. Ja już swoje spisałem i zaczynam od jutra!

20 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie