Szukaj

PORAŻKA — STAŁY PARTNER W DRODZE DO SUKCESU


Porażka jest czymś naturalnym i tak samo popularnym jak sukces. Tylko co różni sukces od porażki w sensie procesu jej trwania? Na pierwszy rzut oka jest FAME, jaki za tym idzie — czyli chwalenie się. Czy widzisz, jak wielu ludzi, chwali się, gdy odnosi sukcesy, a jak wielu chowa się, gdy odnosi porażkę? Dziwne, ale to takie proste. Większość ludzi, która odnosi sukcesy, chwali się nimi i to jest naturalne. Nawet właściwe, bo należy się chwalić. W końcu sukces to ukoronowanie jakiegoś wysiłku. Ja lubię, jak ludzie się chwalą, bo w ten sposób zwieńczają swoją ciężką pracę. Oczywiście nie każdy taki jest, ale zdecydowana większość ludzi chwa- li się każdym sukcesem, nawet tym małym. Wspaniale.

No dobrze, a co z porażką? Co, gdy spadasz w dół, gdy pi- kujesz? Generalnie ludzie działają wtedy odwrotnie, czyli chowają się z porażką. Próbują nie pokazać, że dzieje się źle, że coś ich dotyka, że im nie wychodzi. Takich ludzi jest większość i w mojej opinii to błąd. Tak, jak chwalisz się sukcsem z wszystkimi, tak też powiedz innym, że masz problem, że tracisz grunt pod nogami. Zdziwisz się, jak wielu ludzi Ci zechce pomóc. To ukrywanie się jest w mojej ocenie błędem. Bądź szczery ze sobą i z ludźmi, którymi się otaczasz, i tego samego wymagaj od nich. Jeżeli nie osiągnąłeś swojego celu i poniosłeś porażkę, to takie są fakty. Bądź z tym szczery. Nie masz kasy, żeby pojechać na wakacje, nie masz kasy, żeby przeżyć kolejne trzy miesiące, nie masz możliwości kupienia nowego auta, nie masz tego czy nie potrafisz tamtego... Zawaliłeś temat czy interes? To jeszcze nie bankructwo. To fiasko i porażka, ale jeszcze nie bankructwo


Ja działałem zupełnie inaczej — nie chowałem tego i nie chowam do dzisiaj. To dopiero porażka nie? Zbankrutować. Popaść w takie długi, których kwota wydaje się nie do ogarnięcia w danym momencie i w zasadzie to można by już skończyć tę agonię i się powiesić. Masakra. A widzisz, jednak udało mi się z tego wydostać i to szybko, ponadto osiągając więcej, niż sam zakładem na samym początku. Stało się tak dlatego, że potrafiłem nazwać problem, zmierzyć się z nim, a co więcej, mówiłem o tym wszystkim. Efekt tego był taki, że część ludzi się ode mnie odwróciła, ale pozostali tylko ci prawdziwi, na których mogłem liczyć. Było ich dokładnie dwóch. Szok, co? Ale Ci dwaj przyjaciele sprawili, że wróciłem na tory i odbiłem się od dna. Sporo jestem im wdzięczny i jak tylko mogę, zwracam swoje zobowiązanie. Wolę tych dwóch jak setki innych fałszywców. Dlatego na moim przykładzie przyznaję, że warto jest się chwalić porażką, tak samo jak i sukcesem.


Ważną rzeczą, jaką dzisiaj rozumiem i chcę Ci przekazać, jest to, że porażka jest elementem sukcesu, a nie jego przeciwieństwem czy zaprzeczeniem. Każda porażka daje dwie rzeczy. Skupienie oraz wnioski. Skupienie wynika z rozczarowania, że nie udało się czegoś zrobić, a być może nawet wpadłeś w poważne tarapaty. Pozwala skupić się na problemie i przeprowadzić jego analizę. Nasz umysł pracuje wtedy inaczej — wchodzi w tryb obronny i zaczyna zastanawiać się, jak do tego doszło, co jest jego przyczyną, a to szybko pozwala wyciągnąć wnioski. Te lekcje są lepiej zapamiętywane niż tabliczka mnożenia. W zasadzie wyryte są w pamięci, a ponadto budują wiele historii pokrewnych: co by było gdyby lub mogłoby być jeszcze gorzej lubi lepiej. Dochodzą do tego naprawdę rozbudowane tezy, które dają Ci ogromną wiedzę, jak do tego nie dopuścić następnym razem, oraz pozwalają określić kilka innych dróg, które mogą do tego doprowadzić. To ogromna wiedza!

Porażki uczą dużo szybciej i efektywniej niż sukces. ANALIZUJ JE I WYCIĄGAJ WNIOSKI.

20 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie